
Środowisko - Ekologia
Pojęcie ekologia
Ekologia - popularne słowo spotykane w środkach masowego przekazu oraz w czasopismach i książkach już od najmłodszych lat.
Termin „ekologia" pochodzi od greckich słów: oikos - które oznacza dom, miejsce życia, logos - czyli nauka;
nauka o miejscu, w którym żyją organizmy.
Ekologia bada wzajemne zależności pomiędzy organizmami a środowiskiem, czyli mówi nam o strukturze i funkcjonowaniu przyrody. Nazwę tę wprowadził profesor Ernst Haeckel (czyt. Hekel) w 1869 r., wyodrębniając ją z biologii jako osobną dyscyplinę naukową.
Ekolog dzięki przeprowadzanym badaniom potrafi odpowiedzieć na wiele pytań:
-
dlaczego las nie rośnie na pustyni?
-
dlaczego w lesie jest chłodniej niż na polu?
-
skąd biorą się komary?
• co biedronka zjada najchętniej? Potrafi również przewidzieć, co się stanie, kiedy przez las zostanie poprowadzona autostrada, ale nie zawsze może temu zapobiec.
Dzięki pracy ekologa nie musimy czekać na skutki naszych działań, możemy wcześniej przewidzieć zagrożenia i podjąć środki zaradcze lub, jeżeli to możliwe, zmienić decyzję.
Wiedza ekologa jest niezbędna społeczeństwu, ale bez dobrej woli osób zaangażowanych i rozumiejących prawa natury on sam niewiele może zrobić.
Ekologiczny sposób myślenia może stać się drogowskazem dla wszystkich, którzy chcą postępować tak, aby nie szkodzić przyrodzie. Ważne jest, aby pokolenia młodych ludzi dorastały w duchu ekologicznym, żeby umieli dokonywać prawidłowych wyborów, a los środowiska naturalnego, roślin i zwierząt, wśród których żyją, był bliski ich sercu. Ekologia powinna wejść na stałe do podstawowych zasad kultury i dobrego wychowania.
„Ekologiczny sposób myślenia" - oparty jest na planowaniu działań i podejmowaniu decyzji z uwzględnieniem podstawowych zasad ekologii.
Czym zajmują się ekolodzy?
Oddziaływania pomiędzy istotami żywymi a środowiskiem zachodzą na różnych poziomach organizacji biologicznej. Wszystkie można przedstawić w postaci drabiny ekologicznej. Te, którymi zajmuje się ekologia, zaczynają się od organizmu, czyli pojedynczego osobnika.
Ekosystem - Organizmy powiązane w biocenozie zależnościami pokarmowymi, żyjące w określonym środowisku - biotopie (elementy nieożywione).
Biom - Zespoły ekosystemów tworzące obszary krajobrazowe, zależne od stref klimatycznych: strefowe, np. tajga, tundra, pustynia, sawanna, oraz astrefowe, np.: krajobraz gór wysokich, pola uprawne, krajobraz przemysłowy.
Biosfera - Powierzchniowa warstwa skorupy ziemskiej, od oceanicznych głębin po najniższą część atmosfery, zamieszkana przez organizmy żywe, obejmująca wszystkie biomy.
Organizm (pojedynczy osobnik) - Pojedynczy osobnik należący do danego gatunku, opisany nazwą gatunkową.
Populacja - Osobniki tego samego gatunku, które mogą się ze sobą swobodnie krzyżować i wydawać na świat płodne potomstwo, zajmujące wspólny obszar.
Biocenoza - Populacje różnych gatunków występujących w danym typie środowiska lądowego lub wodnego.