top of page
Dlaczego piła miecznika się nie łamie ?

23.10.2014

 

"Miecz" miecznika jest jego domeną, ale dopiero teraz naukowcy odkryli niezwykłe właściwości, które utrzymują miecz silny i gotowy do cięcia.

Badania opublikowane w poniedziałek przez Proceedings of National Academy of Sciences pokazuje, że ryby mają niezwykły sposób do naprawy ich kości, utrzymując je, cały czas silne i sztywne.

Makrelosze jak marlin i miecznik są znane z ich charakterystycznej, wystającej górnej szczęki (zwany także rostralnej kości), które są używane do ogłuszania i schwytania swoich ofiar.

 

Aby kości te pozostały silne, nie powinny tylko wytrzymywać duże napory siły, ale również naprawiać się gdy zostaną uszkodzone. U tych ssaków wymaga to dwóch różnych typów komórek kostnych: jedną do rozkładania i absorpcji uszkodzonej kości i drugą dodanie nowych, zdrowych komórek. Proces ten, znany jako przebudowa, pozostawia ślady, które biolodzy mogą wykryć.

 

Miecznik, jednak nie mam żadnej z tych typów komórek w swoich kościach. Jeśli miecznik nie może naprawić swojego miecza, zastanawiał się Ron Shahar, biolog z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie, to jak nadal pozostaje on na tyle silny, aby pomóc złapać ryby na swój obiad ?

Aby zbadać kości miecznika, Shahar potrzebował próbek - nie łatwe zadanie, zważywszy, że wiele gatunków są chronione. Maria Laura Habegger, Uniwersytet Południowej Florydy w Tampa, regularnie uczęszczała na zawody wędkarskie aby uzyskać materiał do badań. Shahar przekonał ją do współpracy, więc wyjechała z Florydy do Hiszpanii, a jednocześnie dźwigając walizkę pełną kości miecznika starając się przewieźć to przez lotnisko.

"Nikt nic nie powiedział, ale to była bardzo długa, 12-godzinna podróż”,  jak mówi Shahar.

Jak tylko Shahar położył pierwszą próbkę kości miecznika pod mikroskopem, dostrzegł coś niezwykłego. Kości wykazały wyraźne oznaki przebudowy. Spojrzał na kilka innych próbek, i wszystkie wykazały to samo. Aby mieć pewność, Shahar używał kilka różnych rodzajów mikroskopu do badania kości, a wszystko ujawniło oznaki przebudowy, mimo tego, że miecznik nie posiada komórek do odbudowy.

"Byłem bardzo zaskoczony jak to zobaczyłem. Nie sądziłem, że jest to w ogóle możliwe”, mówi Shahar.

 

Charakterystyczne ślady pozostawione przez proces przebudowy kości w mieczniku były jednak tylko jedną dziesiata tego co można zaobserwować u innych ssaków. Shahar chciałem zobaczyć, czy te różnice wpływają na wytrzymałość kości. Rostal kość był bardzo sztywny (porównywalne siły do kości konia) i wymaga dużej ilości siły, aby złamać.

 

Nowe badania są "bardzo oryginalne", powiedział Roger Bouillon, emerytowany profesor endokrynologii na Uniwersytecie w Leuven w Belgii, który studiował przebudowe kości. Chociaż Shahar znalezł poszlaki przebudowy kości, Bouillon wskazał, że naukowcy nie byli w stanie udokumentować tego procesu w ‘akcji’.

 

"To tak, jakby patrzeć na migawki galopującego konia i powiedzieć, że jest w ruchu" powiedział.

źródło: National Geographic

 

bottom of page