top of page

Czy nasz klimat się zmienia? Trąby powietrzne w Polsce

Na przestrzeni ostatnich paru lat w Polsce można zauważyć zjawiska pogodowe, które były rzadko spotykane w naszej strefie klimatycznej. Co się dzieje z naszym klimatem, że coraz częściej doświadczamy nowych zjawisk, które charakterystyczne są dla klimatów cieplejszych. Przyczyną tak drastycznych zmian jest ocieplenie klimatu. Co to oznacza? Oznacza, to, że do Polski dociera coraz więcej ciepłych mas powietrza. Mamy upalne lata, krótkie zimy o temperaturach rzadko przekraczających 40 stopni Celcjusza.

Tornada i trąby powietrzne powstają w wyniku nagłych wahań temperatur. W naszym klimacie najczęściej występują w okresie od kwietnia do października. Terenami najbardziej zagrożonymi tornadami są rejony podgórskie od Śląska przez Małopolskę aż po Podkarpacie i Lubelszczyznę. W tych rejonach występują najczęstsze wahania temperatur i obszar ten jest najbardziej zagrożony tornadami.  Nie oznacza, to, że jeżeli na danym terenie danego lata wystąpiły tornada, to w następnym roku tez muszą one pokazać swoją siłę.

 Tornado powstaje gdy spotykają się masy powietrza zimna i ciepła. Trąby powietrzne mogą również pojawiać się w centralnej Polsce czego dowodem jest tornado z 2008 roku, które przeszło nad województwem łódzkim, śląskim i opolski. Było to jedno z potężniejszych w siłę tornad. Prędkość wiatru przekraczała 330km/h.

Istotna kwestią dla nas jest teraz inwestowanie w system szybkiego ostrzegania. W Stanach Zjednoczony istnieje taki system i jest on w stanie ostrzec ludzi przed zbliżającym się tornadem. Jest to istotna kwestia, ponieważ nasz klimat nieustannie się zmienia i takie zjawiska mogą stać się powszednie. Trąby powietrzne na przełomie kliku lat dotknęły takie rejony Polski jak:

  • Maj, 2010 rok: tornado w Sępopolu w woj. warmińsko-mazurskim

  • Maj, 2010 rok: „funnel cloud” koło Sochaczewa

  • Czerwiec, 2010 rok: „dust devil” w Poznaniu

  • 30 czerwca, 2011 roku: „trąba powietrzna” w Bydgoszczy

  • 14 lipca 2012 „trąba powietrzna” nad północną Polską.

 

Do cech charakterystycznych trąb powietrznych możemy zaliczyć: ogromna prędkość wiatru w wirze od 30-120km/h, siła przemieszczania w granicach 30-45 km/h, trwa kilka minut po czym znika. Do rodzajów tornad możemy zaliczyć:

 

Dust devil – wir pyłowy bądź piaskowy o małej średnicy do 10m, wysokość od kilku metrów do tysiąca.

Skala Fujity – skala oceniająca poziom intensywności tornad. Oceny dokonuje się na podstawie zniszczeń zabudowy, jest ona siedmioskalowa. Twórca skali był Tetsuya „Ted” Fujita z uniwersytetu w Chicago w 1977 roku. 

Funnel cloud – związany jest z ruchem wiatru (obrotowym). Ciągnie się od podstawy chumur Cumulonimbus  lub Cumulus . Ma kształt igły, stożka nie dotyka powierzchni ziemi ani wód.

Nam się wydaje, że to zjawisko jest piękne , ale mamy poczucie tego jak jest niebezpieczne.

O tym na pewno są nas w stanie zapewnić osoby, których takie zjawisko dotknęło. Ogrom zniszczeń jakie przynoszą tornada można pokazać na zdjęciach.

bottom of page