Czy rośliny mięsożerne można nazwać maszynami do zabijania?
Rośliny mięsożerne czy owadożerne- czy te terminy możemy używać zamiennie? Tak możemy. Na świecie obecnie istnieje około 600 gatunków roślin mięsożernych. Oznacza to, że nie są do siebie podobne ani spokrewnione, więc nie możemy umieścić je w tej samej grupie systematycznej. Cecha charakterystyczną dla roślin owadożernych/mięsożernych jest sposób odżywiania, ale również wytworzenie zasadzki, która umożliwi złapanie ofiary.
Najbardziej zadziwiające jest to, że każdy z nas był przekonany, że rośliny te żywią się wyłącznie owadami. I tu jesteśmy w błędzie!!! Rośliny te polują również na ślimaki, pająki, skorpiony, stawonogi, żaby, jaszczurki, gryzonie i wiele wiele innych stworzeń.
Każdy z nas zadaje sobie pytanie, dlaczego tak na pierwszy rzut oka tak piękne rośliny polują. Wynika, to z tego, iż rośliny te przystosowały się do życia w surowych warunkach, ubogich w związki azotu i fosforu. Rośliny te dodatkowo nie wykształciły rozbudowanego i wytrzymałego systemu korzeni. Jeżeli żywią się zwierzętami, czy jednak biorą one udział w procesie fotosyntezy? Proces fotosyntezy przebiega normalnie, natomiast pozostałe związki potrzebne do wzrostu pobierają z ciał ofiar.
Rośliny mięsożerne w brew pozorom łatwo wabią swoje ofiary: wyglądem, kolorem (muchołówka) oraz słodkim nektarem (kapturnicy i dzbanecznik). Owad zwabiony przez roślinkę siada na niej, a następnie za pomocą różnych pułapek np.
- muchołówka stosuje pułapkę mechaniczną

- rosiczka łapie owady na lepkie substancje

- kapturnica stosuje pułapki utrudniające się wydostanie

- dzbanecznik stosuje pułapki utrudniające się wydostanie

Jeżeli owad wpadł w pułapkę, wówczas roslina zaczyna wystwarzać enzymy, które rozkładają ofiarę na tłuszcze, białak oraz cukry. Enzymy trawienne działaja tak, aby powstały związki proste, które roslina będzie w stanie przyswoić.
Również my możemy te rośliny uprawiac w domu. Nie sa zbyt proste do utrzymania,ale myslę, że każdy z nas dałby sobie radę. Wystarczy stosować się do kilku zasad:
-
Rośliny mięsożerne potrzebują kwaśnej gleby od 3,5 - 5 pH. Najlepiej zastosować torf ,a do tego gruboziarnisty piasek, mech.
-
Roślina powinna znajdować się w pomieszczeniu jasnym, ale światło powinno być rozproszone. Parapet również jest dobry, ale tylko gdy oko wybiega na wschód bądź południe.
-
Podłoże powinno być wilgotne. Woda najlepiej przegotowana i odstawiona do wystygnięcia. Najbardziej zalecana jest woda destylowana.
-
I najważniejsze!!!! Roślin nie nawozimy-możemy dostarczyć jej kilka owadów.