Pszczoły - co się stanie gdy ich zabraknie.



Pszczoła należy do grupy owadów, których długość ciała waha się w granicach od 7-8 mm do 16-18 mm. Wśród pszczół możemy wyróżnić osobniki o barwie : czarnej, ciemnobrązowej, żółtej czy czerwono-pomarańczowej. Pszczoła porusza swoimi małymi skrzydełkami około 11400 razy na minutę jak na tak małego owada, to bardzo dużo.
Obecnie na świecie występują następujące rodzaje pszczół: pszczoła wschodnia, pszczoła olbrzymia, pszczoła karłowata, pszczoła miodna. Gatunki te żyją na terenie Azji, Afryki czy Ameryki Południowej. Jeżeli chodzi o pszczołę miodną czy wschodnią, to jako jedyne zostały udomowione i możemy je spotkać w naszych ulach.
Pszczoły również stosują formy obrony, które kończą się dla nich śmiercią. Jeżeli nie czują zagrożenia ze strony człowiek wówczas nie zaatakują. Wrogiem w naturalnym ich środowisku jest szerszeń. Stosuję on atak całą gromadą, niszcząc siedliska pszczół, zjadając larwy. Atak ze strony szerszeni może nie dojść do skutku, gdyż na sam początek wysyłają zwiadowcę. Jeżeli pszczoły zlokalizują zwiadowcę wówczas otaczają go i szerszeń umiera z przegrzania. Jeżeli chodzi o ataki na ludzi, pszczoły mogą być również zabójcami osób uczulonych na ich jad. Bardzo ważne aby osobie, która została ukąszona została podana odpowiednia substancja ratująca życie.
Pszczoły jako element łańcucha pokarmowego dostarczają nam pożywienia. Nie tylko w postaci pysznego miodu, ale to one zapylają rośliny, dzięki którym jemy owoce i warzywa itd. Na przełomie ostatnich kilku lat zauważono masowe wymieranie pszczół na terenie USA oraz Europy Zachodniej. Podejrzewa się, że przyczyną wymierania jest masowe stosowanie pestycydów w czasie kwitnienia.
W 2011 roku brytyjski Independent opublikował dramatyczny artykuł o masowym pomoże pszczół. Badania w oparciu których powstał artykuł informuje, że przyczyna wymierania pszczół jest imidakloprid-substancja owadobójcza, którą zaprawia się nasiona warzyw i owoców. To właśnie imidakloprid ma negatywny wpływ na pszczoły, gdyż poraża układ nerwowy, tym samym tracą orientacje w efekcie czego umierają.
Widać, że znowu działalność człowieka ma wpływ na środowisko naturalne i owady. Nasza działalność mająca na celu ochronę nasion, roślin przyczynia się do tego, że mordujemy inne organizmy, a tym samym zawężamy łańcuch pokarmowy eliminując kolejne ogniwa.
Z badań przeprowadzonych przez naukowców okazuje się, że masowe wymieranie pszczół jest dowodem na to, że nieuchronnie zbliża się klęska głodu, która może dotknąć cały świat. Na podstawie analiz wynika, że jeżeli pszczoły nadal będą umierać przyczyni się to do tego, że około 75% roślin przestanie istnieć, a tym samym zmniejszy się procent produkcji żywności. Już sam Albert Einstein stwierdził, że bez pszczół człowiekowi pozostaną jedynie 4 lata życia. Co to oznacza, że bez pszczół nie ma roślin, bez roślin nie ma zwierząt.